güncel haberuzay

TÜRKSAT 5A

8 Ocak 05.15 tarihinde Türkiye’nin uydu teknolojileri alanında gelişme kaydetmesi amacıyla yeni uydusu Türksat 5A, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı. Türkiye ye ait 5. Nesil uydu Türksat 5A, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldı.

Uzayda uydusu bulunan 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin aktif uydu sayısı Türksat 5A’nın da fırlatılmasıyla birlikte 7’ye yükseldi. Türksat 5A uydusu, Türksat AŞ ile Airbus D&S arasında 9 Kasım 2017 yılında imzalanan sözleşmenin ardından üretildi. Şirket, Türksat 5A uydusun manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

Türksat 5A Ne İşe Yarayacak?

Gökyüzünde bulunan 6 uydumuza ek olarak giden 7. Uydumuz Türksat 5A, hizmet veren diğer haberleşme uydularını destekleyecek şekilde hizmet sunacak. Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak olan uydu, yeni “Ku” frekans bandında sahip bir uydu olarak 12 kilovat faydalı yük gücü ile hizmete girecek.

Tamamen etektrikli itki sisitemine sahip olan Türksat 5A’nın 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

Türiye’nin Diğer Uyduları ve Türksat 5A’nın Teknik Özellikleri

Türkiye ilk uydu girişimini 24 Ocak 1994 yılında Türksat 1A uydusunun fırlatma denemesi ile başlatmıştı. Ancak bu fırlatma girişimi 12 dakika 12 saniyelik bir başarı gösterebildi ardından okyanusa düştü. Uydunun okyanusa düşmesinin sebebi fırlatıcı rokette meydana gelen arıza idi. Fakat uydu teknolojisine yatırım yapmaya devam ederek kendi uydusunu uzayda barındırmak isteyen Türkiye Türksat 1B adındaki uyduyu 10 Ağustos 1994’te uzaya fırlatarak uzayda yerini aldı.

AIRBUS D&S tarafından üretim süreçleri ve test aşamaları tamamlanan TÜRKSAT 5A uydusu fırlatmaya hazır halde 2 Ekim’de TÜRKSAT yetkililerine yerde teslim edildi. 8 Ocak 05.15’te ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral’daki fırlatma merkezinden uzaya fırlatıldı. Uydunun uzaya fırlatılışından 35 dakika sonra ilk sinyal alındı. Tamamen elektrikli itki sistemine sahip uydu istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilmesinin ardından “31 derece doğu” boylamındaki yörüngesine yerleşecek. Tam yerleşme 4 ay sürecek. Türksat 5A’nın 4 ay sürecek yerleşme sürecinin ardından Türkiye’nin uzaydaki aktif uydu sayısı 7’ye yükselecek.

Türksat 5A uydusunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu tarafından sağlanacak ve buradan gönderilecek komutlar doğrultusunda yaklaşık 1 aylık performans testlerine tabi tutulacak. Türksat 5A, tahminlere göre 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmete başlayacak. TÜRKSAT 5A, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan geniş bir coğrafyada, TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri sunacak. TÜRKSAT 5A, 12 kilovat güçle çok daha kaliteli bir TV yayıncılığı ve haberleşme hizmeti sağlayacak.

musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.
×
musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.

Yorumlar (1)

  1. hasan malik

    güzel bir yazı TÜRKSAT 5A

Buraya yorum yapın