ulaşım

Hyundai Arabalarının Tarihi

1947 yılında Güney Kore’de Chung Ju-Yung tarafından kurulan Hyundai, başlangıçta bir inşaat şirketi olarak kuruldu. İnşaat şirketi olarak kurulan Hyundai grubunun küçük bir tamir atölyesi bulunmaktaydı. 1950’li yıllarda yaşanan Kore Savaşının etkisiyle 1960-1970’li yıllarda tekrardan yapılanmaya giden şirket ağırlığını, gemi, makine, otomobil üretimine vermişti. Hyundai’nin bu kararından sonra şirket büyük başarılara imza atmaya başlamıştır.

1967 yılında Hyundai Motor Company kurularak daha ayrıntılı motor ve sanayi kollarına giriş yapılmıştır. 1998 yılında KIA markasını da satın alarak piyasa gelirlerinin %70’lik kısmına sahip olan Hyundai Motor Company günümüzde inşaat müteahhitliği, otomobil ve gemi yapımı, sigortacılık, petrokimya, finans, elektronik ve lojistik alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Hyundai Motor Company otomotiv sektöründe Dünyada 5. Sırada yer almaktadır.

Hyundai Arabaları

İnşaat firması olarak kurulan Hyundai 1967 yılının sonlarına doğru “otomobil üreticisi” ünvanını almaya başlamıştı. O zamanlarda firmanın araba üretimi veya tasarlanması konusunda herhangi bir tecrübesi olmadığından global otomobil firmalarıyla ortak çalışıp onların üretimini üstlendi. Firmanın ilk ürettiği arabalar şunlardır:

  • Ford Cortina (birinci nesil)
  • Ford Granada
  • Ford Taurus

Bu modeller 1980’lerin ilk yarısına kadar Hyundai tarafından üretildi ve Kore montaj hattından çıktı.

Daha sonra kendi otomobillerini üretmeye başlamak isteyen şirket kendisine bir amblem bularak üretime geçmeye hazırlandı. Hyundai arabalarının logosu bir holding şirket temsilcisi ile müşterinin el sıkışması göz önüne getirilerek hazırlandı. 1973’ün başlarında şirket kendi arabasını üretmek için çalışmalara başladı. İtalyan otomobil tasarımcılarının üzerinde çok çalıştığı Hyundai’nin ilk otomobili “Pony” olarak adlandırıldı. Mitsubishi de tesisin inşasında yardımcı olmanın yanı sıra kendi aracı Colt’un donatıldığı ilk Hyundai’deki birimlerin kullanımını onayladı.

1976 yılında pazara giren Pony başlangıçta sedan olarak üretildi. Sedanın ardından pikap olanı ve hemen ardından station wagon ile hatchback modelleri üretilmeye başlandı. Model inanılmaz bir şekilde beğenildi ve 1985 yılında 1 milyon adet satıldı. Pony’nin bir diğer özelliği de İngiltere yollarına çıkan ilk Kore otomobili olmasıdır.

1988 yılında şirket “Sonata” isimli modelini üretmeye başladı. Sonata halen üretilmekte olan popüler bir Hyundai modelidir.

1990 yılında şirket “Lantra” isimli modelini ortaya çıkardı. İç pazarda bu aracın ismi “Elantra” olarak belirlendi. 5 koltuklu bu güzel sedan aracın 5 yıl sonra makyajlı kasası geldi ve station wagon’u üretilmeye başlandı..

1991 yılında Hyundai ilk arazi aracı olan “Galloper” ‘i duyurdu. Galloper dışarıdan bakıldığında Mitsubishi modellerinden Pajero’yu andırmaktadır.

1992 yılında Kaliforniya’da bir tasarım stüdyosu kuran şirket HCD-I konsept otomobilini tanıttı. Aynı yıl ikinci bir coupe versiyonu ortaya çıktı. Avrupa’da bu araç küçük, sportif ama pahalı bir araç olarak bilinirdi.

1994 yılında Hyundai Accent modelini üretti. Bu model çok sevildi. 1996’da coupe gövdeli bir spor versiyonu daha üretilen bu araç ABD ve Kore pazarlarında Tiburon olarak bilindi. Accent’in üretimi hala devam etmektedir.

1997’de şirket küçük araba severlere yönelik çıkardığı Atos’u 1999’da Prime olarak değiştirdi. Mini araba severleri bu araçlar ile cezbetti.

1998’de tüm dünya ekonomisini felç eden Asya Mali Krizi, Hyundai’nin satışlarını etkiledi. Fakat bu satışlar firmanın model çıkartmasına engel olamadı ve sevilen bir model olan Sonata EF’i üretti.

1999’da şirket artık bütün modellerde ustalaşmaya doğru gidiyor ve yeni modeller çıkarmayı hedefliyordu. Trajet minivan bu yıllarda üretildi. Şirket bu senede Centennial’i de tanıttı. 5 metre uzunluğunda bu aracın motoru 4.5L hacminde ve 270 beygir güce sahipti. Enjeksiyonlu yakıt sistemine sahip bu aracın pazardaki yeri yüksek gelirli kişilerdi.

2001 yılındaki ticari yük ve yolcu taşımacılığı hedefli H100 aracının üretimi Türkiye’de gerçekleşti.

2004 yılında günümüzdeki en popüler SUV’lardan biri olan Tucson üretime başlandı ve o yıllarda bile çok sevildi.

2005’te bir başka SUV olan SantaFe üretildi.

2008’de daha Premium araçlar üretmek isteyen şirket, Premium yelpazesini Genesis’in sedan ve coupe versiyonları ile genişletti.

2009 yılında ix35 adlı SUV tanıtıldı ve büyük ilgi gördü. Şirket şuana kadar i serisi gibi birçok otomobil daha üretti. İ20 şuan rallilerde kullanılan bir araba haline geldi. Marka her geçen yıl araç üretimine ve model yelpazesini genişletmeye devam etmektedir.

 

musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.
×
musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.

Buraya yorum yapın