tarihTeknoloji

BİLGİSAYARIN TARİHÇESİ

Bilgisayarın tarihi genel olarak insanoğlunun hesaplama yapmak üzere icat ettiği makinelerle başlamıştır. M.Ö 1000 yılına kadar dayanan bu tarih Çinlilerin abaküsü bulması ile başlamıştır. Hesap yapma adına ilk kez kullanılan bu icat günümüzdeki bilgisayar sisteminin atası olarak kabul edilebilir.

1960 yıllarına kadar bir oda dolusu elektronik cihaza sahip bilgisayarların 1960’tan sonra silikon entegre devreler üretilmeye başlandıktan sonra boyutlarının ciddi anlamda küçülmesini sağlamıştır. Ciddi anlamda maliyetinde düşüş sağlanmıştır. IBM 360 entegre devrenin kullanıldığı ilk bilgisayarlardan biridir. 1970 yıllarından sonra entegre devreler birleştirilerek mikroçip üretimleri başlamıştır. Entegrelerin birleştirilmesi sonucunda oldukça hızlı çalışabilen merkezi işlem birimleri ortaya çıkmıştır. 1977 yılında iki öğrenci tarafından Steve Wozniak ve Steve Jops bir evin garajında üretilen ilk bilgisayarın sade bir klavyeye sahipti üstelik bu bilgisayarın monütörü bulunmamaktaydı. Sonrasında 6800 mikroçip kullanan apple 1 adlı bilgisayar 4 kb belleğe sahiptir. Apple 1 monitöre metin tabanlı içerikleri yansıtabilmektedir. Ancak ses yada renk üretimi yapamamaktadır. Yalnız apple 2 bunun ötesine geçebilmeyi başarmıştır. Renk ve grafik üretimini çok başarılı bir şekilde yapmaktadır. Üstelik kullanıcılar tarafından çok kolay bir şekilde program yazılabilir hale getirilmiştir. IBM, 1983 yılında sabit bir disk bulunduran ilk kişisel bilgisayarı üretmeyi başarmıştır. Sabit diskin bir depolama aygıtı olarak kullanan bu bilgisayar 10 megabayt’lık bir kapasiteye sahiptir. Bu kişisel bilgisayarın üretiminden sonra aynı firma 1984 yılında kendi kapasitesinin üstüne çıkarak IBM/PC/AT adında bir modeli açıklamıştır. Ve önceki üretimine nazaran bu bilgisayar üç kat daha hızlıdır.

Çağdaş bilgisayarın kuşaklarını kısaca açıklamak gerekirse 4 bölüme ayırabiliriz. İlk olarak lambalı teknolojiye dayanan çok büyük aygıtlar üretilmiştir. Bunun ardından 2. Kuşak olarak Transistör kullanan bilgisayarlar gelmektedir. 3.kuşak olarak adlandırdığımız bilgisayar modeli tüm devre kullanan bilgisayarlardır. Son olarak kullanılan 4. Kuşak olarak adlandırılan model ise günümüz bilgisayarlarıdır. Günümüzde yüksek hızlarla ufacık ekranlarda kullandığımız donanımlar bunun öncesinde devasa odalara sığabilen ve aynı işlevi gösteremeyen cihazların torunlarıdır. Hayatımızın her alanını kullandığımız bilgisayarların eğlenceli olsa da zor bir tarihi vardır.

 

musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.
×
musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.

Buraya yorum yapın