spor

Naim Süleymanoğlu’nun Hayatı

Cep herkülü olarak bilinen Dünya şampiyonu Naim’in hikayesi hüzün ve azim ile doludur. 50 yaşında vefat eden Naim’in hayatı da kendi gibi kısa olmasına rağmen bu kısa hayata ne madalyalar ne başarılar ve ne unutulmaz anlar sığdırmıştır.

23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan Kırcaali’de Ahatlı Köyünde dünyaya gelmiştir. Annesi Hatice Hanım, babası Süleyman Bey’in oğlu olarak dünyaya gelen Naim’in ismi 1985’te Bulgaristan’da yaşanan olaylardan sonra “Naum Sulejmanow” olmuştur. Naim o an yaşadıklarını asla unutmamış ve hayatını bu yaşadığı haksızlıklarla mücadele etmeye adamıştır.

Çocukluk yıllarında çok sessiz sakin olan Naim, 1977 yılında haltere başlamıştır. Henüz 15 yaşındayken Brezilya’da düzenlenen halter yarışmasında 52 kiloda iki altın madalya kazanarak şampiyon olmuştur. Bu sayede Naim halter tarihinin en genç şampiyonu olmaya hak kazanmıştır.

1983 yılında Viyana’daki turnuvada, 56 kiloda dünya rekoru kırmıştır. Bu rekorlar sırasıyla koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda 295 kilo olmaktadır. Güçlü sporcu 1986 yılındaki dünya şampiyonasında 60 kilo kategorisinde gene şampiyon olmuş ve toplamda 335 kiloyla kendi rekorunu tekrardan kırmış ve dünya şampiyonu olmuştur.

1988 Seul Olimpiyatları’na yine 60 kg kategorisinde katılan Naim, dehşet verici rekorlar kırmıştır ve hala bu rekorlar geçilmemiştir. Naim Süleymanoğlu’nun Seul’daki bu başarısının ardından Türkiye’den olimpiyatlarda güreş dışında ilk defa altın madalya kazanan sporcu olmuştur. 1984, 1985, 1986 yılında yılın haltercisi seçilen Naim 1986 senesinde ülkesindeki baskılardan kurtulmak adına zor ve tehlikeli bir karar alarak Türkiye’ye iltica etmiştir.

Türk büyükelçiliğine sığınan Naim, Türkiye’de yaşama ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma talebinde bulunmuştur. Bu taleplerinin kabul edilmesi ardından sporcu tekrardan Naim Süleymanoğlu adını almıştır.

1992’de Barcelona’da düzenlenen Olimpiyat’da rakiplerini ezici bir üstünlük ile yenen ve ülkeye altın madalya kazandıran Naim, aynı sene Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanarak 2 de dünya rekoru kıran sporcu 1994’te Bulgaristan’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda 3 kaldırışta 3 dünya rekoru kırmıştır. Çin’de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu’nun Aralık 2000’de Atina’da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

Siroz hastalığı bulunan ünlü sporcu karaciğer yetmezliği sebebi ile 28 Eylül 2017’de yoğun bakıma alındı. 6 Ekim’de ameliyat olarak karaciğer nakli olan Süleymanoğlu beyindeki kanama ve ödem artışı sebebi ile 11 Kasım’da acil ameliyata alındı. Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 günü tedavi gördüğü hastanede 50 yaşında aramızdan ayrıldı.

musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.
×
musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.

Buraya yorum yapın