seyehatulaşım

Uçak Üreticisi Boeing Tarihçesi

Boeing tarihi 1916 tarihinde başlamıştır. Boeing dünyanın en büyük sivil, askeri uçak ve helikopter üreticisidir. William Edward Boeing tarafından 1916 yılında ABD’nin Washington eyaletinde kurulmuştur. Firmada ticari uçaklar ile beraber askeri uçaklar da üretiliyor. Elde ettiği kazancı göz önünde bulundurulursa dünyanın en büyük ikinci şirketidir. Firmanın uluslararası merkezi Chicago’da yer almaktadır.

Boeing Nasıl Kuruldu?

Boeing firmasının sahibi William Edward Boeing 1900’lü yılların başında uçaklara duyduğu ilgi sayesinde bu şirketi kurmaya karar vermiştir. 1915 yılında ilk uçağını almış ve karşısına çıkan büyük fırsatı görünce uçmaya ve üretmeye merak salmıştır. Bu sayede 10 kişilik küçük bir ekiple Boeing firmasının kuruluşunu yapmıştır. Seattle kentinde yine küçük bir ekiple hangar ve fabrika kuruldu. Uçak Boeing havacılık küçük bir fabrikayken günümüzde ABD’nin en büyük uçak-helikopter üreticisi konumunda yer alıyor.

Boeing Nerede Hizmet Veriyor?

Boeing ağırlıklı olarak ABD’nin Washington eyaletinde hizmet veriyor. Boeing üretim merkezi ABD’nin Chicago’da yer alıyor ve uçak satışını çeşitli ülkelere yapıyor. Öyle ki günümüzde dünya çapında uçak satışı yaptığı için kazancı son derece yüksek. Bunun yanı sıra 2017 yılında Boeing firması ilk olarak Çin’e fabrika açmıştır. Çin’de fabrika açmasının nedeni ise Çinli bir uçak firması ile ortak montaj malzeme üretimi yapmasıdır. Bu fabrikada 100 model uçak üretiliyor ve uçakların tüm işlemleri fabrikaya ait.

Boeing Uçak Modelleri


Boeing uçak modelleri
arasında çok fazla model vardır. Uzun menzile sahip, geniş gövdeli, çift koridorlu ve çift motorlu yolcu uçağı yalnızca Boeing firmasına aittir. Ticari uçaklarında çok fazla donanımı olan Boeing firması her geçen yıl uçak modellerini geliştirmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük tubofan özelliğine sahip olan uçak toplamda 550 yolcu taşıma kapasitesine sahip.

777 modeline dışarıdan bakınca diğer uçaklardan kendisini ayıran özellikleri arasında yuvarlak gövde kesitine sahip olması, bıçak kuyruk konisinin bulunması ve altı tekerlekli ana iniş takımının olması yer alıyor. Ayrıca bu uçağın bilgisayar fonksiyonelli kontrolleri de bulunuyor. Bunun yanı sıra dünyanın ilk bilgisayar takipli uçağı konumundadır.

musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.
×
musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.

Buraya yorum yapın