İnternetyazılım

Python Hakkındaki Herşey !

Ortaya çıkışı 1990’lı yıllara dayanan Python programlama dilinin ortaya çıkış amacı zor olan şeyleri kolaylaştırmak ve basit bir yazım elde etmektir. OOP yani Object Oriented (nesne odaklı) bir dil olduğu için günümüzde çok sık kullanılan bir programlama dilidir. Şuanda kullanılan en yaygın programlama dillerinden biri olarak kabul edilir. Çünkü Python hem programlamaya yeni başlayacak olanlara hem de ileri düzey script ya da program yazacak olanlara hitap etmektedir.

Python Tarihi

Python dili geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam’da başlamıştır. Python aslında adını bir yılandan değil, Guido Van Rossum’un çok sevdiği, Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır. Şuanda Python Yazılım Vakfı çevresinde toplanan gönüllülerin çabalarıyla sürdürülmektedir. Python 1.0 sürümüne Ocak 1994’te ulaşmıştır. 2.0 sürümü 16 Ekim 2000’de yayınlanmıştır.

Python Kullanım Alanları

Python çok geniş kullanım alanı olan bir programlama dilidir. Python ile bilişim sektöründe yapamayacağınız şey çok azdır desek yeridir çünkü bu programlama dili her alanda kendini kanıtlamış olup framework’ler aracılığıyla her alanda ürün çıkarmaya kolaylıkla adapte olabilmektedir. Python’un kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • WEB programlama
  • Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi
  • Veri Analizi
  • Oyun Geliştirme
  • Robotik Uygulamaları

Bu listeyi olabildiğince uzatmak mümkündür. Fakat biz belli başlı 5 adet alandan size bahsettik. Bu 5 adet alana Python dili ile kolaylıkla ürün çıkarabilmeniz mümkündür. Fakat direkt olarak Python’u bu alanlarda kullanmanız mümkün değildir. Frameworkler aracılığı ile bu alanlarda ürün çıkarmanız mümkündür. Örneğin Web uygulamaları geliştirirken Django framework’ü size yardımcı olacaktır.

Python Nasıl Bir Dildir?

Python en başta da belirttiğimiz gibi nesne odaklı bir programlama dilidir. Günümüzde sık kullanılan güncel diller de nesne odaklı programlama dili olduklarından dolayı Python’un bu konuda avantajı oldukça fazladır.

Bunun dışında Python öğrenmesi kolay, kaynağı bol bir programlama dilidir. Bu dil genellikle programlamaya ilk başlayacak kişilere tavsiye edilmektedir. Eğer siz de programlama konusunda bilgi sahibi değil fakat kendinizi geliştirmek istiyorsanız başlangıç olarak Python’u tercih edebilirsiniz.

musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.
×
musta123 Administrator
Teknoloji meraklısı yazı yazmayı seven hep meraklı sitemizin açıldığından beri en kıdemli yazar.

Yorumlar (1)

  1. yeni yazımız

Buraya yorum yapın