güncel haber

KORONOVİRÜSLER

KORONOVİRÜS

Coronavirüs (Latince: Orthocoronavirinae), kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve Coronaviridae familyasından virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan virüs, nezle vakalarının önemli bir bölümüne yol açmasıyla birlikte, aralarında MERS-CoV, SARS-CoV ve COVID-19 (2019-nCoV)’un bulunduğu bazı nadir koronavirüs çeşitleri ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

İnsanlarda kış ve ilkbaharda görülen nezle etkenlerinden birisidir. İnsanlarda 7 çeşit koronovirüs tesbit edilmiştir:

1-İnsan koronavirüsü 229E (HCoV-229E)

2-İnsan koronavirüsü OC43 (HCoV-OC43)

3-SARS-CoV

4-İnsan koronavirüsü NL63 (HCoV-NL63, Haven koronavirüsü)

5-İnsan koronavirüsü HKU1

6-MERS koronovirüsü  (MERS-C0V)

7-Yeni koronovirüs (CoVID-19)

 

SARS

Şiddetli akut solunum sendromu (SARS), SARS-CoV koronovirüsün sebep olduğu bir solunum yolu sendromudur. Hong Kong’dan 2002-2003  yıllarında ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılarak pandemi haline gelmiştir. 8422 vaka ve 1524 ölüme sebep olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ölüm oranı %11 olarak açıklanmıştır. Fakat herhangi bir aşı çalışması yapılmamıştır ve aşısı yoktur.

MERS

Ortadoğu solunum sendromu (MERS) ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da tesbit edilmiş MERS-CoV’un yol açtığı bir sendromdur. Hastalanan kişilerin %36 sı hayatını kaybetmektedir.İlk görüldüğü günden bugüne kadar herhangi bir aşı çalışması yapılmamıştır ve aşısı yoktur.

SARS-CoV2

Şiddetli akut yolu sendromu, CoV2 veya CoVID-19 olarak isimlendirilen en son tesbit edilmiş olan koronavirüsün etken olduğu bir hastalıktır. İlk olarak 2019 yılında Çin de Vuhan kentinde bildirilmiştir. Hastalanan kişilerde ölüm oranının %2’nin altında olduğu tahmin edilmektedir. Bu kadar düşük ölüm oranına rağmen tüm dünyada aşı çalışmaları yapılmıştır. Ve Faz 3 çalışmaları tamamlanmadan koruyuculukları, uzun vadedeki yan etkileri gözardı edilerek birçok ülkede insanları aşılama yapılmaktadır.

esad özdemir Administrator
Zeka küpü teknoloji ve yemek meraklısı sitemizin açıldığından beri en deneyimli yazarlarımızdan Yazarın tüm haberlerine ulaşmak için https://xn--fikirdnyas-feb45d.net/author/yazar-esad/ adresine gidin
×
esad özdemir Administrator
Zeka küpü teknoloji ve yemek meraklısı sitemizin açıldığından beri en deneyimli yazarlarımızdan Yazarın tüm haberlerine ulaşmak için https://xn--fikirdnyas-feb45d.net/author/yazar-esad/ adresine gidin
Latest Posts

Buraya yorum yapın